Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Yeni ".google" uzantılı alan adları!

ICANN'ın yaptığı düzenlemeye göre markalar kendi isimlerinin uzantısı ile  alan adına sahip olabilecekler.

 

ICANN : İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu, internetin iş dünyası, teknik, akademik ve kullanıcı gruplarının geniş katılımıyla oluşturulmuş kâr amacı gütmeyen bir özel sektör kuruluşudur.

Google’ın bu atağı internet kurallarındaki değişimden kaynaklandığı söyleniyor. Bu değişim yeni uzantıların kullanıma açılmasına da önayak oldu. İnternet üzerinde “.istanbul” , “.movie” , “.xyz” gibi adresler kullanılabilir durumda olduğunu zaten biliyoruz ve gördükte, ancak bundan yararlanan şirket yalnızca Google değil. Birçok firma “.apple” , ”.samsung” , “.ibm” gibi şirketler kendisine ait uzantıya sahip olabilmek istedi. Hatta sadece teknoloji sektöründe değil, “.hbo” , “.nike” gibi uzantıları isteyen firmalar da var.

Geçtiğimiz Ocak ayında sadece “.shop” uzantılarının satışından toplamda 41 milyon dolar kazanıldı. Birçok uzantı açık arttırma ile satılıyor. Kazanılan paralar da ICANN adlı, alan adları ile ilgili kuralları belirleyen, kar amacı gütmeyen kuruluşa gidiyor. Şimdiye dek bu açık arttırmalardan223 milyon dolar kazanıldı. İnternet büyüdükçe alan adlarında daha çok değişmelere tanık olacağız gibi gözüküyor.

#google