Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Bu yazıda sizlere bir yüzün daha ağır olması vb. bahsetmeyeceğim. Stanford Üniversitesi'ndeki bir matematik profesörü (Persi Diaconis) her zaman eşit olmadığını ve bunun sebebinin de fizik kuralları olduğunu ortaya koydu

 


Parayı havaya ne kadar hızlı atarsanız atın atarkenki yukarda bulunan yüzü havada daha uzun süre kaldığı için olasılığı yaklaşık %51 e cikiyor. Evet %1 belki çok farketmez ancak %50 den iyidir :)


Örnek olarak 1 den başlayıp sayıları saymaya başladınız. Rastgele bir sayıda durduğunuzda ya o ana kadar saydığınız sayıların çoğunluğu tek sayıdır, ya da tek ve çift sayı miktarı eşittir. Asla çift sayı daha fazla olamaz. 2 den başlasaydık saymaya bu durumun tam tersi olacaktı. Para atmada da bunun gibi tek sayıdan başlarsak tek sayı gelme ihtimali, çift sayıdan başlarsak çift sayı ihtimali daha yüksek olduğu gibi tura üstte olursa tura, yazı üstte olursa yazı gelme ihtimali daha yüksek.

Evet gerçekte ağırlık olasılıkları altüst ederk %70-80 lere kadar çıkarabiliyor. Ancak biz bu deneyde tamamen eşit ağırlıklı iki tarafa sahip temiz bir para kullanıyoruz.