Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Uzun Mesafeler Üzerinde Güvenli Kuantum Ağı Sağlandı

   Avustralyalı Griffith Üniversitesi'nden araştırmacılar, kuantum iletişimin güvenli olup olmadığını test etmek için yeni bir yöntem tanıttılar. Bu yöntem gelecekteki kuantum ağlarının oluşturulmasında önemli bir rol alabilir. 

   Bu yeni tekniğin adı kuantum yönlendirmesi. Ve bu teknik bize iki parçacığın ''dolaşıklığını'' test etme imkanı sağlıyor. Ancak var olan teknoloji ile gerçek yaşam koşullarında  zor ve meşakkatli olacaktır. Science Advances'de bildirildiği üzere, kuantum yönlendirmesi 80 kilometrelik telekomünikasyon fiberlerinde dolaşıklığı tespit etmek için kullanılabilir.

   Dolaşıklık, ilginç bir kuantum fenomeni ve kuantum bilgisayar dünyasında kilit bir oyuncu. Bizler kuantum parçacıklarını ayrık ve bağımsız objeler olarak düşünürüz ancak kuantum mekaniğinde bu düşünce aslında tam olarak doğru

sayılmaz. Kuantum parçacıkları etkileşebilmek için ''aynı bir yolda olduklarını düşünmek'' yeterlidir :) Bu espriyi şöyle açıklayalım; ''Dolaşıklaşmış'' iki parçacığı birbirlerinden ayırıp birbirlerinden kilometrelerce uzağa koysanız bile, parçacıklardan birine bir şey olduğu zaman diğeri de bu hareketten etkilenip, etkileşime girecektir .
   Ancak gerçek hayatta iş çok daha kompleks bir hal alıyor. Çok sayıda dolaşıklaşmış fotonlar fiber optikler boyunca gönderiliyor ancak çok az bir kısmı hayatta kalabiliyor. Dolayısıyla sahte dolaşıklıklar yapmak ve ağa erişmek mümkün olabilir.
   Kıdemli yazar Geoff Pryde, yaptığı açıklamada, "Kuantum kanalının uzunluğu arttıkça, çok az sayıda foton başarıyla kanalı geçebiliyor. Çünkü hiçbir madde çok iyi saydam değildir, bu sebeple saçılan ve emilen fotonlar olacaktır.'' dedi.
Açıklamasının devamında '' Bu fotonlar ile mevcut kuantum yerbilinmezliğini doğrulama konusunda bir problemdir. Kayıp olan her foton, sahtekarların dolaşıklığı taklit ederek güvenliği kırmasını kolaylaştıracaktır."
   Kuantum yönlendirmesinin  diğer baş döndürücü kullanımları ise kuantum iletişiminin güvenli olup olmamasına göre kuantum ışınlanmasını gerçekleştirmek. Fiber optiklerde dolaşan bazı fotonları yok ederek fotonların değerlendirildiği temiz ve verimli bir kuantum kanalına taşır.
  Başyazar Dr. Morgan Weston, '' Projemiz ışık partiküllerinin gönderme kanalı boyunca geçip geçmediğini bilmemize yarayan bir sinyal veriyor'' dedi. ''Bu, şu anlama geliyor: Başarısız dağıtım olaylarının sıkıntı yaratmayacağı, iletişimin çok yüksek bir kayıpta bile güvenli bir şekilde uygulanmasına olanak sağlayabileceği anlamına geliyor."
   Kuantum teknolojileri önümüzdeki on yıllar boyunca bilgisayar alanında ve iletişimde devrim yapmaya söz veriyor ancak üstesinden gelebilmek için çok daha fazla yol katedilmesi gerekiyor.

 

Konu ile ilgili aşağıya haber linki bırakıyorum. İzlemeniz fayda sağlayacaktır. İyi seyirler.