Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

1952 yılında kurulan Milli akrotim, Türk Havacılık tarihinin ilk akrotimidir..Kurulumundan itibaren 10 yıl faaliyet gösteren Milli akrotim İtalya ve Belçika gibi dönemin güçlü Avrupa ülkelerinde gösteriler yapmış, Türk Havacılığının gelişmişliğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Balıkesir'in 9. Hava Üs Komutanlığı'nda kurulan Milli Akrotim birliği 10 yıl sonra 1962'de faaliyetlerini sonlandırmış yerini yeni akrotimlere bırakmıştır.

Uçan Kuğular 1955 yılında Eskişehir 4. hava üs komutanlığında kurulmuştur. F-86E Sabre uçaklar kullanmışlartır. Bu uçakların özelliği ise kırmızı beyaza boyanmış olmaları ve burun kısımlarında kuğu motifinin olmasıdır. 2. akrotim olan Uçan Kuğular 10 yıl faaliyet göstermiştir. 9. yıllarında ise 9'lu ve 12'li akrobasi gösterileri yapmışlardır.

Türk Hava Kuvvetlerinde Üçüncü Akrotim Diyarbakır 8’inci Hava Üs Komutanlığında 1957 yılı sonlarına doğru kurulan AKREP çağrı adlı akrotim 1959 yılına dek faaliyetlerini sürdürmüştür. Kullanılan uçak tipi F-84 G olan akrotim, yurt içi ve yurt dışında (Pakistan) çeşitli gösterilere katılmıştır.

Yarasalar çağrı adını taşıyan bu akrotim 1964 yılında Merzifon 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığında kurulmuştur. Uçak tipi F-86 E Sabre olan ve siyah-beyaz renklere boyanmış özel bir motif taşıyan uçaklara sahip bu akrotim, iki yıl süreyle faaliyet göstermiş, beşli, dokuzlu ve on ikili akrobasi gösterileri yapmıştır.

1966 yılında kurulan ve 1966'dan 1971'e kadar KARTAL ÇAĞRI adıyla anılan bu akrotim, 21 Mayıs 1971'de timde görevli Hv. Plt. Ütğm. Coşkun TURAN’IN görev uçuşunda şehit olmasından sonra COŞKUN ÇAĞRI adını almıştır.Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığında kurulan akrotimin uçak tipi F-5 A Freedom Fighter'dır. COŞKUN ÇAĞRI adlı akrotim Türkiye'de ve dünyada (1971 İtalya) uçuş gösterileri yapmıştır.

1971 Malazgirt Zaferi'nin Dokuzyüz'üncü Yıl Dönümü kutlamalarında uçuş gösterileri yapmak amacıyla 1971 yılında Merzifon 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığında kurulmuştur. Sadece bu tören için oluşturulan akrotimin uçak tipi F-5A (Freedom Fighter)'dır.

 

1972 yılından 1992 yılına kadar, Hava Kuvvetleri Komutanlığında devamlı olarak faaliyet gösterecek nitelikte akrotim teşkil edilmemiştir.

Türk Yıldızları, 1992'de kurulmasına karar verilmiş 1993'de de faaliyete başlamış Türk Hava Kuvvetleri'nin Yedinci akrotimidir. Türk Silahlı kuvvetlerinin gücünü, Türk hava kuvvetlerinin ise yetilerini dünyaya tanıtmayı ve Türk halkının ülkesinin silahlı kuvvetlerine duyduğu güvenini ve hayranlığını artırmayı amaçlamaktadır.

Solo Türk, Türk Hava Kuvvetleri gösteri takımının F-16 C Blok-40 jet savaş uçağını kullanarak yaptığı tek kişilik hava akrobisisi. Ana hava akrobasisi gösteri takımı Türk Yıldızları gibi Türk pilotlarının manevra kabiliyeti ve eğitim seviyesini sunar.

Takım ilk kez Türk Hava Kuvvetlerinin 100. yıl etkinlikleri kapsamında ortaya çıkmış ve gösterisini sergilemiştir. 15 Nisan 2011 tarihindeki bu etkinlikte Ankara'daki Akıncı Hava Üssünde boy göstermişlerdir.