Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Tüm ihtişamı ve gizemleriyle Mısır Piramitleri

Binlerce yıl önce inşa edilen Piramitler çoğu gizemi hala çözülememiştir ve özellikleri insanları hala hayrete düşürmektedir. Bu listede size piramitlerin gizemli yönlerini listeleyeceğiz.

 

 • Piramitlerin içinde ultra sound, radar, sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.
 • Piramitler'in üzerinden geçen meridyen, karaları ve denizleri iki eşit parçaya bölmektedir.
 • Piramit hangi firavunun adına yapıldıysa, kralın odasına yılda sadece iki kez güneş girmektedir. Bunlar kralın doğduğu ve öldüğü günlerdir.
 • Işık hızı 299.792.458 m/s'dir. Keops Piramidi, Kahire Coğrafi Koordinatları ise ; Enlem: 29.9792458 Boylam: 31.1344 şeklindedir. Burada dikkatimizi çeken enlem koordinatları. Gördüğünüz üzre enlem koordinatı bir virgül sağa kaydırırsak ışık hızıyla aynı sonucu elde edeceğiz. Bu da gerçekten çok gizemli bir noktadır.
 • Giza piramitlerinin Orion kuşağı olarak bilinen üç yıldızın yeryüzündeki temsilcileri olduğunu biliyor muydunuz? 

Mısırlıların inanışları gereği üç büyük krallarına ithafen Orion takım yıldızına göre inşa ettikleri düşünülmektedir. Neden Orion takım yıldızını seçtikleri bilinmemektedir. 
Orion takımyıldızı birçok kültürde savaşçı, avcı olarak temsil edilmiştir. Kimilerinde kılıç tutan biri iken genel manada yay tutan bir avcı olarak tasvir edilmiştir.

Keops Piramit'i için ise ayrı bir başlık açmak istiyorum arkadaşlar sizler için.

 • Hayranlık verici bir orantıya sahip olan yapı, gizemini taşların suskunluğuna bırakmıştır. 51° 51’ 14” eğimle dizilen bu taşlarda hassasiyetin binde bir oranında bile şaşması durumunda piramit en tepede düzgün birleşemezdi. Günümüzde bu tarz ufak hatalar en seçkin yapılarda bile makul bir tolerans olarak görülmektedir.Ama bundan 4500 yıl önce inşa edilen piramitlerde tepe noktası kusursuzca birleştirilmiştir.
 • Piramit iki aşamada inşa edilmektedir. Birisi Piramit'in inşası diğeri ise kral odasının inşasıdır. Kral odası piramit tabanından 43 metre yukarıda bulunmakta olup içerisinde dış ortama açılan hava kanallarının bulunması ve tavanında 60 tonu aşan düz bloklarının kullanılmış olması açısından hayranlık uyandırıcıdır.
 • Keops piramidinin taban alanı dünyayı yataydan ikiye böldüğümüzde ortaya çıkan kesit alanı gibi düşünülürse ve piramidin tabanı dünyanın yarıçapı üzerine oturtulsa, yüksekliği tam kutup noktasına denk gelirdi. Yani burada kusursuz bir oran mevcuttur.
 • Keops piramidinin taban çevresini yüksekliğinin iki katına bölündüğünde tam olarak pi=3,1416 sayısı elde edilmektedir.
 • Keops piramidinin yüksekliğinin 1 milyarla çarpımı tam olarak dünya ile güneş arasındaki mesafeyi(149.504.000km) vermektedir.
 • Keops piramidiyle dünyanın merkezi arasındaki mesafe, Kuzey kutbuyla arasındaki mesafeye eşittir.

Yukarıda görmekte olduğunuz fotoğraflar uydudan çekilmiş fotoğraflardır.

 

 • Genel hatlarıyla Piramitler'in matematiksel ve yapısal, gizemli ve harika özerlliklerini anlattık. Kimi özelliklere açıklamalar getirilirken kimileri hala gizemini korumaktadır. Ve en önemlisi o tarihlerde bu yapıları nasıl yapabildiler sorusu. Bİrçok komplo teorisi bulunmaktadır. Aslolan ise gizemini hala koruduğudur.

   Bazı sayfalar  Piramitler'e bilimsel açıklamalar getirdiğini sanarak yüceliğini zedelemeye çalışmaktadır ancak bu tarz toplara bizler girmiyoruz. Bizler bilim aşığı insanlar olarak her türlü bilimsel veriyi özümseriz ancak çözülememiş gizemlere sırf gizem kelimelerinden nefret ettikleri için saçmalamalarına göz yumamayız. Bizler tabi ki ''Uzaydan yardım geldi, Ufolar'dan bu taşları indirdiler vs.'' gibi iddaalarda bulunmuyoruz çünkü hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur. Ancak yukarıda yazdığımız çokça gizemli madde de söylediğimiz gibi Dünya'nın en harika yapılarından olan Piramitler tüm ihtişamıyla dimdik durmakta olduğunu söylemek isteriz.