Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Megapack, büyük enerji depolama bataryalarını basitleştirmek ve daha fazla enerji depolama alanı sağlamak için 
tasarlandı.

Megapack'ler fosil yakıtlı enerji santrallerinden daha ucuz ve 10 kat daha hızlı kurulabiliyor.
Tesla, Megapack'in rüzgar türbinleri veya güneş panelleri tarafından üretilen enerjiyi en verimli şekilde depolayabildiğini söylüyor.

Megapack: Akü modülleri, çift yönlü invertörler, termal yönetim sistemi, AC ana kesici ve kontrollerden oluşan 4 ana hattan oluşuyor.  Ayrıca bir konteynera önceden monte edilmiş olarak gelen Megapack, tak-çalıştır kolaylığında aktif edilebiliyor.

Megapack, güneş enerjisi tesisine doğrudan akım (DC) ile bağlanabiliyor.

Tesla, önceki projelerinde sanayi tipi Powerpack pillerini kullandıklarını ancak geliştirilen yeni Megapack'in %60 daha fazla enerji depolayabildiğini söylüyor. Tesla'nın aktif olarak kullanmayı düşündüğü 449 Megapack toplamda 1.200 MWh kapasiteye sahip, bu da her bir Megapack’in 2,673 kWh depolama alanına sahip olduğunu gösteriyor.

Her bir Megapack, saatte 3 megavatt enerji depolayabiliyor ve doğrudan bir akımdan (DC), alternatif bir akıma (AC) saatte 1.5 megawatt enerji dönüştürebiliyor.

Tesla, 2017 yılında Avustralya'da dünyanın en büyük lityum-iyon batarya fabrikası kurulumunda, yerel enerji şebekelerini desteklemek için Powerpack kullanarak projenin ilk senesinde maliyeti 40 milyon dolar düşürdüğünü açıklamıştı. Megapack'ler ile bu maliyetin daha da düşürülmesi söz konusu olabilir.

Tesla, Megapack'leri Pasifik Gaz ve Elektrik Şirketi tarafından işletilen California tesislerinde kullanacağını ve yerel şebekelerden gelen enerji talebinin tedariklerinden daha büyük olduğu durumlarda kullanacağını söylüyor.