Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Sahte volkanik patlamalarla küresel ısınmayı durdurabilir miyiz?

Volkanik patlamalar meydana geldiğinde ( 1991'deki Pinatubo Dağı'ndaki gibi) atmosfere küçük kül ve gaz parçacıkları gönderirler. Bu olaya aeresol de denir. Bunlar Güneş ışığını engeller ve yansıtırlar. Bu olay Dünya'nın yükselen sıcaklığına geçici bir soğuk basınç dalgası sağlar.

Kükürt dioksit, Dünya'da bir patlamanın ardından ortaya çıkan dramatik bulutun yaygın bir işgalcisidir. Atmosfere girdiğinde genişler ve su dahil olmak üzere diğer kimyasallarla reaksiyona girerek güneş ışığını uzaya yansıtabilen ve Dünya'yı soğutabilen aerosol parçacıkları oluşturur.

Bazı araştırmacılar, yıllar boyu süren volkanik patlamaların hareketlerini inceledikten sonra, gezegeni soğutmak amacıyla aynı yöntemi kullanıp kullanamayacaklarını araştırıyorlar. Bu fikir üzerinde Güneş jeomühendisleri hala araştırmalarını sürdürmektedir. Ancak bu ay yayınlanan bir dizi çalışma, önerinin çok kompleks olduğu ve çok fazla detaylı incelenmesi gerektiğini belirtiyor. Anthony Jones bu konu hakkında şunları söylüyor ''Kükürt dioksit volkanik patlamalar sonucu yayıldı. Ayrıca nispeten ucuz ve nispeten yaygın, yani güneş jeomühendisliği için mükemmel bir yöntem." 

Son zamanlarda bilim adamlarının küresel ısınma çağrılarıyla iyice artmakta olan tehlikelere her türlü çözüm bilim camiası tarafından tartışılmaktadır. Bu konu da listenin başlarında gelmekte.