Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Lucid Rüya uyku esnasında görülen rüyaları bilinçli bir şekilde kontrol altına alıp istenillen herşeyi yapabilme özelliğine sahip. Kelime anlamı dilimize "Aklı başında rüya" olarak çevrilebilmektedir.

Uyanmak ile uyanıklık arasında görülebilen rüyalardır. Bazen bilinçli bir şekilde görülen bazen ise yorgunluk ve stresten dolayı da bilinçsiz olarak görülebilmektedir.

Herkes hayatında bilinçsizde olsa Lucid Rüya görmüştür. Uyku esnasında görülen bir kabusun rüya olduğunu bazen farkına varıyoruz. Ama kontrol altına almayı başaramadan uyanıyoruz.  Örnek olarak rüya içerisinde yüksek bir binadan atlamadan önceki düşünceleriniz muhakkak: Ben rüyadayım, olacaktır. İşte tam bu esnada kontrol altına alabilseydiniz düşmek yerine istediğiniz yere uçarak gidebilirdiniz.

Bilinçaltımızı ve bilincimizi aklı başında rüya görmek için iş birliğine zorlamak için bazı teknikler kullanılmaktadır. Birçok yerde farklı teknikler olsada biz sosyalgalaksi ekibi olarak birkaçını sizlere sunuyoruz.

Lucid Rüya görmek için en çok kullanılan tekniktir bu. Uyku ile uyanıklık arasında rahatlıkla görülebilir. Bazen bilinçsiz bir şekilde saniyelik ya da dakikalık olarak görülmektedir. Bu konuda kendini geliştirmiş kişiler bu süreyi uzatabilmektedir.

  • Öncelikle zihni açması için uyku öncesi bir duş almak gerekir. 
  • Duşun hemen ardından yatılmalı 5 saat sonra uyanmalısınız bunun için bir yakınınızın ya da bir alarmın yardımı gerekebilir.
  • 10 dakikalık bir beklemeden sonra yatağa gelin tekrardan.

  • Uyumadan önce mutlaka rüyanızı kontrol edeceğinize inanmalı ve nasıl bir rüya görmek istediğinizi kendinize telkin edin.

  • Rüya esnasında bunları yaptığınız takdirde farkındalık kazanacaksınız ve rüyada sürekli kendinize "ben rüyadayım, rüyayı kontrol edeceğim" gibi şeyler söylemeye zorlayarak bilinçlenmelisiniz.

  • En sevdiğiniz bir rengi seçin ve bu rengi aklınızdan gün boyu çıkarmayın. Mavi rengi seçtiniz diyelim. Mavi rengi her gördüğünüzde "Ben rüyada mıyım? " sorusunu aklınıza getirin. Bu sayede bilinçaltınızda bu soru kalacak ve rüya esnasında mavi rengi gördüğünüzde rüyanızı kontrol edebilme şansına sahip olacaksınız.

Bir diğer teknik ise not tutmaktır.

  • Yatağınızın başucunda bir not defteri bulundurun. Rüya gördükten sonra rüyayı hatırlayabildiğiniz kadarını not defterine aktarın. Her gece yazdığınız rüyaları okuyarak gözünüzün önünde canlandırmaya çalışacaksınız. Birkaç hafta boyunca bunu tekrarlayarak rüyalarınızı aklınızda tutmaya çalışacaksınız.  Aynı esnada rüyada olduğunuzuda eklemeyi unutmayın. Gün içinde kendinize sürekli "Rüyada mıyım?" sorusunu sorun. Bunu sürekli yaparsanız bir süre sonra rüya içinde "Rüyada mıyım?" sorusunu sorup rüyayı kontrol edebileceksiniz.

Bunu alışkanlık haline getirenler için birkaç zararı vardır. Gerçek hayattan soğuma, beynin aşırı yorulması, kalp ritmi artışı ve düşüşü, uykusuzluk, metabolizma yavaşlığı gibi sağlık sorunları baş gösterebilir. Ayrıca dünya genelinde Lucid Rüya esnasında ölenlerin sayısı 600 civarındadır.