Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Planlı eskitme, verilen bir teknolojik ürünün geçerli sürümünün bilinen bir süre içinde güncelliğini yitirmesi veya kullanışsız olmasını sağlayan, amaçlı bir şekilde uygulanmış bir stratejidir. Bu, tüketicilerin gelecekte yedek parça talep etmesini ya da yeni ürün talep etmesini sağlar. Teknolojik aletin eski versiyonlara karşı yeni versiyonların arzu edilebilirliğini arttırılması yoluyla, şirketler bu sayede daha fazla para kazanır. Gelecekte tüketicinin eski ürünlerin yerine üreticinin getirdiği yeni ürün ve hizmetleri satın almak istediğini hissettirmesi için yapılır.  Bu yüzden "Planlı psikolojik eskitme" diyoruz.

Çoğu vatandaş bahsettiğimiz planlı eskitmenin komplo olduğunu, bunu firmaların kendinden başka üreticilere karalama kampanyası olarak görürler. Fakat bir pazarlama uzmanı olan Philip Kotler der ki: "Planlı psikolojik eskitme, özgür toplumda rekabetçi ve teknolojik güçlerin çalışmasıdır; bu güçler her zaman gelişen mallara ve hizmetlere yol açmaktadır." 

Planlı psikolojk eskitme stratejisi bilgisayar endüstrisinde de çok yaygındır. Yeni yazılım, önceki sürümü kullanan tüketicilere kullandırtmak için dikkatlice hesaplanır. Bu stratejii, yazılımların üst sürüme uyumlu şekilde yapılması ile elde edilir; Başka bir deyişle, yeni sürümler eski sürümlerin tüm dosyalarını okuyabilir, ancak tam tersi yönde olamaz. Eski yazılımı kullanan biri yalnızca eski sürümünü kullanarak başkalarıyla iletişim kurabilir.