Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Kişiliğimizi şekillendiren oldukça çok etken bulunur. Genlerimiz, arkadaşlarımız, gittiğimiz okul ve diğer oldukça çok faktör bizi biz yapar. Peki karakterimiz ilk ne süre zarfında şekillenmeye başlar? Mesela örneğin bugün utangaç olan birisi çocukluğunda da mı utangaçtır?
 

Kesinlikle öyledir. Uzmanlar, birkaç aylıkken gösterdiğimiz davranış eğilimleri ile ilerleyen daha sonraki kişiliğimiz arasında mühim bağlantılar olduğunu söylüyor. Bu, kişiliğimizin daha o zaman kati olarak oturmuş bulunduğu anlamına gelmez, lakin bugünkü halimizin kökeni hayata adım attığımız ilk dönemlere kadar uzar.

Bebekler üzerinde çalışan psikologlar ekseriyetle kişilik yerine "mizaç, tabiat, huy" terimlerini kullanır. Bu konudaki ilk araştırmalardan bir tanesi 1950`lerde oluşmuş ve 133 kişi doğumdan 30 yaşına kadar gözlem altında tutulmuştu. 
 

Uzmanlar aktivite seviyelerine, ruh hallerine ve dikkat durumlarına göre bebeklerde dokuz ayrıcalıklı huy tespit etmiş ve bugün bize doğru anlatım edilmemiş gelse de "kolay çocuklar", "zor küçükle" ve "ağırkanlı çocuklar" bu gibi kategoriler belirlemişti.

 

Bu çalışmada, çocuklukta sergilenen kişiliğin yetişkinlikteki kişilikle bağlantısına bakılmamış, lakin 3 yaşındayken pratik ve ya zor olarak tanımlanan çocukların yetişkinlikte de tıpkı kategoride değerlendirildiği görülmüştü.

Huyları kategorize etmede uygulanan yollar süre içinde değişti ve başlangıçta belirlenen dokuz tanım bugün üç geniş alana indirgendi:

  • "Çabayla kontrol": Küçük çocukların öz kontrolünü ve odaklanma yeteneğini ifade eder (örneğin, güzel bir oyuncağın cazibesine direnme);

  • "Negatif duygulanma": Korku ve öfke gibi negatif duygu derecesini ifade eder;

  • "Dışa dönüklük": Aktivite seviyesini, heyecan ve hoş sohbetli olmayı ifade eder.

 

Bu yıl internette yayınlanan bir Rus araştırması ise 45 ebeveynin çocukları yedi aylıkken ve sekiz yaşındayken onların kişiliğini nasıl değerlendirdiklerine baktı. Değerlendirmede dışa dönüklük ve duygusal dengesizlik benzeri yetişkinlerin benlik nitelikleri temel alınmıştı.
 

2003'te Londra'daki Psikiyatri Enstitüsü'nün yayınladığı bir araştırmada, 1975-76 yıllarında davranışları değerlendirmeye tabi tutulan binden fazla üç yaşındaki çocuğun "uyumlu", "kontrollü", "kendinden emin", "utangaç" ve "çekingen" gibi özellikleri 26 yaşlarındayken yapılan değerlendirmelerle karşılaştırıldı. Arada büyük benzerlikler olduğu görüldü. Örneğin, en "kendinden emin" çocuklar en dışa dönük, en utangaç olanlar ise en az dışa dönük yetişkinler haline gelmişti.

 

Tüm bunlardan hareketle araştırmacılar, yetişkinlerdeki psikolojik sorunların ilk belirtilerinin ilk çocukluk döneminde sergileniyor olabileceğinden hareketle, bu belirtileri tanıyıp erken müdahale yoluyla daha sıhhatli bir geleceğe yönlendirme olanağı üstünde duruyor.