Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Kan bağışçısı Drone'lar Afrika'da

Rwanda adlı Afrika‘da bulunan ülkede hükümet kan naklinde yaşanan problemiKan Dağıtan Drone lar yardımı ile çözüme ulaştırmak için elinden geleni yapmaya hazır vaziyette.

 

Hastanelerin fazla ufak  ve birçok malzemeden de mahrum olması, hükümeti bu sorunları aşmak için drone kullanmaya mahkum etmiş gibi duruyor. Uzun zamandır gerekli malzeme ve kan nakliyesinde problem yaşanan ülkeye bu girişimin bir ilaç gibi geleceği ön görülüyor.

Mesaj veya mail yoluyla sipariş edilen kanlar California’lı robot şirketi Zipline tarafından teslim alınıyor ve Muhanga şehrindeki drone üssü tarafıdan istenilen kan ,cihaza yükleniyor. Etabın diğer aşamasında drone bu kanları paketler halinde verilen koordinatlara dağıtıyor.

“Zip” drone’lar 1.5 kg kadar kanı 150 km’ye kadar taşıyabiliyor. Bu tabikide bir insan hayatını kurtarmaya yetebilir. Günde 15’den başlayıp 50-150 acil çağrıya cevap verebilen uçuş sayısı mevcut. Her uçuş yaklaşık olarak 30 dakika civarında sürüyor. Gelecekte hayat kurtarıcı ilaç ve aşıları da dağıtma hedefindeki hükümetin ilk hedefi yalnızca batı kesiminde uygulanan programı doğuya da yaymak.

 

 

Tabi ki bu kan şirketi UPSVaccine Alliance, Gavi gibi büyük firmalar ile de çalışıyor. Hedefi bu uygulamaları tüm Afrika ve Amerika’ya yaymak. “Teknoloji ölüm ve yaşam arasında büyük bir fark yaratabilir” diyen Gavi’nin CEO’su, Her çocuk temel sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasını hakeder, bizim projemiz bunun ilk adımı diye ekliyor.