Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Japonya'da yaşlanma nedeniyle azalan bedensel fonksiyonları geri getiren Cyborg (insan-robot) teknolojisi, dünyadaki endüstriyel atıkları ortadan kaldıran teknoloji ve yapay kış uykusu gibi teknolojiler Japon hükümeti tarafından desteklenecek 25 alan içine girdi.

Program 2050 yılına kadar robotik veya canlı organizmalar kullanarak insan bedeni işlevlerinin yerini alabilecek ve onları geliştirebilecek bir cyborg teknolojisini gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Aynı zamanda Japonya, çevresel restorasyon ve insanlığın gelişimi arasında bir denge kurmak amacıyla, sanayi faaliyetlerinden kaynaklanan tüm emisyonları(atmosfere yayılan kirli gazlar) ve atıkları geri dönüştürmeyi planlıyor. Hükümet, okyanuslardaki plastikleri otomatik olarak toplamak ve geri dönüştürmek için endüstriyel atıkları bitirecek teknolojiyi geliştirerek 2050 yılına kadar gezegendeki kirliliği gidermede öncül rol üstlenecek.

25 farklı proje alanına hedeflerine ulaşmaları için 2035'ten 2060'a kadar süre verildi.

Program kapsamında dijitalleşme ve yapay zekanın geliştirilmesi de dahil olmak üzere teknik yeniliklere dayalı yeni sanayi alanları ele alınacak.

Japonya, 2050 yılına kadar 'Nobel Ödülü'ne layık bilimsel keşifleri otomatik olarak algılayan yapay zeka (AI/artificial intelligence) sistemleri geliştirmeyi hedefliyor.

Ülke ayrıca, hayvanlardaki kış uykusu mekanizmasını insanlara uygulamak amacıyla 2050 yılına kadar yapay kış uykusu teknolojisi kurmayı da hedefliyor. Bu sistemin, insanların daha uzun yıllar yaşamasında  etkili rol oynayacağına inanılıyor.

Japonya, odaklandığı 25 alandaki AR-GE çalışmalarıyla geleceği inşaa etmek üzere ihtiyaç duyulan bilinci devletin yapılarına
entegre etmiş gibi görünüyor. Dileriz ki toplumumuz ve siyasi liderler politik ve etnik çatışmalardan uzaklaşıp, insanlığın ve ülkemizin gelişimi için gerekli özverili çalışmaları başarılı şekilde faaliyete geçirebilir.