Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

İnternette İz Bırakmadan Gezinmek; Linux Tails

Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımını daha güvenilir ve anonim halde tercih edenler için bal kaymaktır Linux Tails.

Tails açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir, interneti ve bilgisayarı anonim olarak kullanmanıza yardımcı olur. Bu amaçla yapılmıştır. Bilgisayarı Tails çalışırken istediğiniz kadar kullanın reset attığınızda herşey tabiri caiz ise anadan doğmaya döner, sıfırlanır. Bunu kesinlikle Deep Freeze gibi programlara benzetmeyin çünkü Tails gerçekten iz bırakmaz. çünkü tamamı ile Ram üzerinden çalışır. Tek parça bile bırakmaz.

Güzel olan bi' diğer yanı ise USB belleğinize, CD veya MicroSD kartınıza yüklü olarak bilgisayar üzerinden çalıştırabilirsiniz. RAM üzerinden çalışıyor diye bu yüzden dedik, kurulum yapmaz. Yani varsayılan işletim sisteminiz durmaya devam eder.

Ayrıca internet üzeri gezintilerde de Tails tamamen güvenli ve anonimdir. İnternette gezinti için Tor ağını kullanır. Bu sayede senin sen olduğun anlaşılmaz. Giriş yaptığın siteye aslında sen girmemişsindir.

Akabinde içerisinde bulunan bir takım yazılımlar sayesinde güvenli bir şekilde mail yoluyla iletişim kurulabilir. Bu yazılımlar bir çesit sifreleme protokolu kullanir bu sayede mesajlar başkasının eline varsa bile şifrelenmiş saçma metinler halinde gözükür.