Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

İnsanların duygularını okuyabilen ''EQ-WİFİ'' teknolojisi ile tanışalım

   Dünyadaki en sağlam poker yüzüne sahip olabilirsiniz. Veyahut duygularınızı ''içerde'' tutmayı seçiyor olabilirsiniz.
Çünkü duygularınızın kimsenin değil sizin meseleniz olduğunu düşünürsünüz. Veya duygularınızı başkalarına açmanın çok akıllıca
olmadığını düşünürsünüz. Kişiden kişiye iyi ya da kötülüğü değişebilecek bir teknoloji haberi var sırada. Araştırmacılar sizin
gizli heyacanınızı, mutluluğunuzu, kızgınlığınızı veyahut üzüntünüzü algılayabilecek bir sistem geliştirdi. Bu arada sizlerin
iş birliğine ihtiyaçları yok duygularınızı okumak için. :) Detayları okuyalım.
 

   Bu sistemin adı '' EQ-RADYO''. MIT'nin bilgisayar bilimleri ve yapay zeka labatuarları bölümünde (CSAIL) geliştirildi.
%87 gibi ciddi bir oranla doğru sonuçlar verdiğini iddaa ediyorlar.

   WiFi, iki yönlü bir iletişim biçimidir: Yönlendiriciniz internet verilerinizi dizüstü bilgisayarınıza taşır sonra veriler tekrar yönlendiriciye gelir ve yönlendiriciler internete yollar. Bir EQ-RADYO verilerin turunu tamamlayıp hedefine ulaşma hızını ölçer. Örnek olarak sizin kalp atış hızınızı ölçmek için dalgalanmalar analiz edilir ve işte sizlerin duygularını ele veren şey kalp atış hızınızdır.

   Kalp atışıyla duygular arasındaki ilişki her insan için belli bir düzeyde farklı işliyor. MIT takımında olan Mingmin Zhao MIT gazetesine şu açıklamada bulundu, ''Sadece insanların nasıl nefes aldığını ve kalp atışlarının farklı duygusal hallerde nasıl hareket ettiğini bilerek, rastgele bir kişinin kalp atışına bakabilir ve duygularını güvenilir bir şekilde tespit edebiliriz" dedi.

   Ekibin karşılaştığı zorluklardan biri, kalp atış hızını net bir şekilde tespit etmek için nefes sesleri 
gibi gereksiz "gürültüyü" filtrelemekti. Aklınızda olsun, bu sesler EQ-RADYO'nun analiz etmesi gereken şeyler değil.
Yani bu ''gürültüler'' bir nevi istenmeyen, alakasız verilerdir. Kalp atış hızını% 3'lük bir hata payı ile ölçebilecekleri
dikkate değerdir. Bir EKG monitörü kadar iyi bir oran.

   EQ-RADYO'nun yazılımı  önceki labaratuvar çalışmalarına dayanıyor. Bu çalışmalarda Wİ-Fİ kullanarak insan hareketini saptamak amaçlanıyordu. O zamanlarda bu çalışmaların amacı wi-fi kullanarak ev içindeki bazı ''küçük işleri'' halletmekti. Bunlar
 insanların konumuna göre ışıklandırmayı veya odaların sıcaklığını ayarlamak, evde düşen birisi olursa onu saptamak gibi
hedefler amaç edinilmişti.

EQ-RADYO'nun muhtemel kullanım alanları

 

  • Reklam ajansları ve film stüdyoları için çok daha doğru test görüntüleme imkanı sağlayacak.
  • Aydınlatmayı veya çevresel kontrolleri modunuza uygun şekilde ayarlayabilecek akıllı evlerde kullanılacaktır.Aynı 
  • Aynı şekilde akıllı otellerde de kullanılacaktır. Müşterilerin modlarına göre ayarlamaları yapacak bir EQ-RADYO çok güzel olacaktır.
  • Özellikle psikoloji hastalarının veya evde takip edilmesi gereken hastalar için EQ-RADIO'nun ruh analizi çok faydalı olacaktır.
  • Reklamcılıkta çağ atlatacak bir gelişme olacağı da kesin. İnsanların ruh haline göre yapılacak bir reklamcılık şirketlerin gözbebeği olacağı aşikar.

   Umarız EQ-Radyo, insanların çevresindeki diğer kişilerin duygularını ''okuması'' için kullanılmaz. Çünkü bazı duygular bizce gizli olarak kalması daha kıymetlidir. :)

EQ-Radyo ve Gizlilik

   EQ-Radyo şu anki laboratuar ortamının ötesine geçtiğinde bariz bir gizlilik kaygısı olacaktır: Duygularınızı kendinizde saklı tutma hakkınız var mı?

  • Bir EQ-RADYO'nun çalıştığı halka açık bir yerde olduğunuz zaman sizlerin duygularınızı okumak için sizden izin isteyecekler mi?
  • Ya bir polis sorgusu sizce nasıl olur? Suçlu olsanız duygularınızı saklayabilir miydiniz? Zannedersem en çok suçluların sorunu olacak bu cihaz. :)
  • Otoriter bir hükümet kendi vatandaşlarını istediği gibi okuyabilecek mi? Ya da okumalı mı sayın okurlar?
  • Bu cihaz terörle mücadelede nasıl bir konuma gelir sizce?