Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Engelbert Dollfuss 4 Ekim 1892 de Avusturya’da Great Maierhof köyünde fakir bir aileye doğdu. Yan köyde ilköğretimini tamamlayan Dollfuss, ailesinin durumundan dolayı yerel kilise ve rahiplerden destek alarak Hollabrunn’da lise eğitimini tamamladı. Kendisi de rahip olmak isteyen Dollfuss, Viyana Universitesi’nde ilahiyat okumaya gitti fakat kısa sürede fikrini değiştirip hukuk okumaya karar verdi. Eğitimini ve yaşamını başka öğrencilere ders vererek aldığı parayla sağladı.

1914’de Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle Dollfuss Avusturya-Macaristan ordusuna katılmak için gönüllü oldu fakat boyunun asgari boydan küçük olduğu için reddedildi. Uzun ısrarlar sonucu 1.50m olan Dollfuss askere er olarak alındı. 37 ay Italya cephesinde savaşan Dollfuss savaşı teğmen olarak bitirdi ve birçok madalya kazandı.

Savaşı kaybeden Avusturya-Macaristan İmparatorluğu bölünmüş ve Avusturya’nın bir avuç toprağı kaldı. Savaştan sonra eğitimini tamamlayan Dollfuss, Avusturya Köylüler Kooperatifinde siyasete atıldı. Kooperatifte Avusturya’nın tarım politikalarını geliştirmeye çalışan Dollfuss, kısa sürede fark edilip ülkenin Avusturya Tarım Bakanlığı’nda işe başlamış ve uluslararası konferanslarda ülkesini temsil etmiştir.

1 sene Tarım bakanlığında sekreterlikten bakana kadar yükselen Dollfuss ülkenin cumhurbaşkanı Wilhelm Miklas tarafından gelen şansölyelik teklifini kabul etti. Hristiyan Sosyal Partisi’nin şansölyesi olarak 1932’de iktidara geldi. Hayatında ilahiyatın büyük önemi olan Dollfuss, ülkeyi dini ideallerle şekillendirmeyi hedefliyordu. Fakat komünistler ve Alman Naziler kilise ve dine karşı sert bir tavır takınıyordu. Dollfuss özellikle Nazilerin pagan ritüelleri ve inanışlarını Katolikliğe bir ihanet olarak görüyor, kendisini onlara medeniyet getirecek güç olarak tanımlıyordu. Ülkedeki komünistler ve Naziler ile mücadele eden Dollfuss, 1933’de çıkan iç karışıklıkları fırsat bilip tüm siyasi partileri yasakladı, seçimleri durdurdu ve kendisini ülkenin lideri ilan etti.

Ülkedeki mutlak güce sahip olan Dollfuss kendisinin aklındaki Hristiyan, bağımsız ve otoriter Avusturya modelini hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Ülkedeki Nazilere karşı bir caydırıcı bir kuvvet olması için Mussolini ile ülkenin bağımsızlığını garantiye alan bir anlaşma imzaladı. 1934’de yeni bir anayasa çıkaran ve onaylayan Dollfuss, ülkenin son demokratik düzenini de yerle bir etti.

1934’ün ortasına kadar Alman Nazilerini ve komünistleri yok etmeye çalışan Dollfuss, ülkeyi iç savaştan korumaya çalışıyordu. Fakat bu sıralarda Hitler ve Mussolini Avusturya konusunda anlaşmaya varmıştı; Mussolini önceden imzaladığı bağımsızlık garantisini iptal etmiş ve Hitler’le işbirliği anlaşması imzaladı. Bu durumda dış güçler tarafından korunmasız kalan Avusturya’ya Hitler gizlice bir suikast timi soktu. 25 Temmuz 1934’de bir darbe girişimi ile birlikte Dollfuss parlamento binasından kaçmaya çalışırken darbeciler tarafından vurularak öldürüldü. Darbe girişimi başarısız oldu fakat Avusturya liderini kaybetmişti.

Hayatını radikal siyasetçilerle mücadele ile geçiren cesur Avusturya-Macaristan askeri Dollfuss, ülkenin ilk ve tek faşist lideri olarak siyasi kariyerini noktalamıştır. Cenazesine 500.000 Viyanalı gelen Dollfuss, dönemin Hitler karşıtı ender Hristiyan faşistlerinden olarak tarihe adını yazmıştır.