Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Şifreler bizim için herşey demek. Her geçen gün oluşturulan şifre koruma yöntemleri, bizim kişisel verilerimizin korunması için geliştirilmekte. Gerek saklı mesajlarınız, gerek Facebook oyunlarınızdaki paralarınız, gerek gerçek paralarınız ve milyon tane sebep için şifre çok önemlidir. Eğer herkes olayın ciddiyetini kavradıysa konuya geçelim. (Ya benim hesabımı kim n'aapsıncılar gelmeden..)

Not: Hesap güvenliği her ne kadar bizim elimizde de olsa bir o kadar da kullandığımız platformun önlemlerine de bağlıdır.

 

Şifreyi az biraz uzun tutmak iyidir. Fakat çok uzun tutmak tamamen saçmalıktır. Çünkü şifre güvenliği şifrenin uzunluğuna bağlı değil, şifre de kullandığınız özel karakterlere bağlıdır. Şifreniz güvende kalsın diye 96 karakterlik bir şifre oluşturma çılgınlığı yapmak yerine bir kaç özel karakter ve tahmin edilmesi zor kelimeler kullanmanız yeterlidir.

Örnek verecek olursak:

f**k_Society**

Gibi bir şifre

YazarEmre5458153232

Gibi bir şifreden çok daha fazla dayanıklıdır.

 

 

Bazı sistemler bizim hesap güvenliğimiz için bizden gizli soru seçmemizi ister. Misal olarak "İlkokul öğretmeninizin ismi nedir?" gibi. Bu tür sorulara doğru yanıtı vermek yerine saçma sapan şeyler yazmanız daha uygun olacaktır. Çünkü sizin hakkınızda ufak veya geniş çaplı bir araştırma yapan kişi bu soruyu yanıtlayabilecek potansiyele ulaşacaktır. 

Örnek olarak:

+İlk evcil hayvanınızın ismi nedir ?

-hesapguvenlıgı  

 

 

Hesabınıza her cihazdan giriş yapmaya çalışmayın. Çünkü aslında güvenli sandığınız cihaz, kötü amaçlı bir yazılıma kurban gitmiş olabilir. Siz her ne kadar cihazınızı temiz tutsanız da hesabınız bu konuda tehlikeye düşer. 

 

Hesabınızın bağlandığı, bağlı olduğu e-Posta adresini asla gözardı etmeyin. Her saniyesinde takipte ve güvende tutun. Çünkü her sistem de şifre yenilemesi için e-Posta bağıntısı istemekte. Bu açıdan e-Posta en önemli kaledir. e-Postanızın sık sık şifresini güncelleyin.