Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Exif “exchangeable image file” Değiştirilebilir görüntü dosyası açılımı olan ve içerisinde fotoğrafın çekildiği tarih, yer, boyut, ekipman bilgileri ve çekim ayarlarına kadar bir çok bilgiyi barındıran bölümdür. Fotoğraf yarışmalarında bu bilgilere çokça ihtiyaç duyulduğunu hatırlatalım.

 

İnternette paylaştığınız her bilginin güvenli ellerde olmasına dikkat edelim öncelikle. Exif gibi bilgilerle bakalım nasıl adresinize ulaşılınabiliyor ve nasıl bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Mesela yer tespiti için fotoğrafı çektiğiniz mekana yakın yerler kullanılır. Cafeler restoranlar bloklar vsvs.. Bilinen yerlerde çekilmesi veya apartman numaraları insanların size ulaşımını kolaylaştırıcaktır.İşin biraz daha tekniğine girecek olursak resimlerdeki gizli olan GPS bilgileridir. Bu bilgilere exif bilgisi deriz.Resimlerden bu exif bilgisi kaldırılmazsa gps olmak üzere bir çok bilginiz kötü niyetli insanların eline geçebilir.Bu şekilde nerede çekildiğinden tutun ip adresinize kadar bulunabilir.

 1. GPS Konumu kaydedilmiş fotoğrafların exif bilgilerini silmeden (snapchat, facebook, twitter, instagram, pinterest, whatsapp.tumblr ) internette paylaşmayın.
 2. Evinizi alalen gösteren(tanınabilecek şekilde) resimler paylaşmayın.
 3. Mahrem fotoğraflarınızı android ios tabanlı telefonlarınızdan yedeklenmesine izin vermeyin(herkese açık olabilecek şekilde yedeklenedebilir hacklenedebilir) Bkz : icloud hack. 
 4. Mahrem resimlerinizle ilgili diğer bir husus adult sitelerde üzerinde oynama yapılarak(photoshop) paylaşılınabilir.
 5. Telefondan yaptığınız çekimleri gene telefon üzerinden yüklemeyin.

Bunun için bazı online siteler ve masaüstü programları vardır. Bazı seo uzmanları tarafındanda kullanılan sitelerdir. Google exif bilgilerini delil olarak kabul eder. 

 • Online Exif bilgileri görüntüleme http://regex.info/exif.cgi
 • http://www.steelbytes.com/?mid=30&cmd=download&pid=15 JPEG & PNG Stripper masaüstü Exif düzenleme aracı
 • SuperUtils Exif Cleaner http://www.superutils.com/products/exifcleaner/
 • Verexif online exif silme ve düzenleme ayrıca bu araç ile var ise gps yer bildirim bilgilerini de kaldırabilirsiniz http://www.verexif.com/en/
 • http://www.exifremove.com/
 • https://hvdwolf.github.io/pyExifToolGUI/

Örnek bir resim burda gördüğünüz gibi konum bilgieriniz tamamen ortadadır.Kamera modelinden tutunda şirketine kadar.

Burda da yukardaki konum bilgilerinin google maps veya benzeri harita uygulamarı ile enlem boylamlarının aratılması ile çıkan kare.

 

Yer saptaması konusunda exif cleaner ile yapılan sonuçlara göre max 30-50mt bir arazi yer kayışı söz konusudur.