Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Taeniasis temelde Tenya'nın bir türüdür. Vücudunuzda iken herhangi bir belirtisini görmüyorsunuz. Fakat kaka yaptığınızda karşınızda kıpır kıpır oynaşan solucanlar manzarası oluşuyor, nasıl ama :)

Botfly muhtemelen görebileceğiniz en garip parazit enfeksiyonlardan biridir. Sinek yumurtalarını insan derisinin altına bırakır ve birkaç gün sonra yavruları dış dünyaya doğru ilerler.
 

Ascaris, insan vücudunda yaşayan en yaygın parazit solucanlardan birisidir ve ölümcüldür. Bu solucanlar akciğerlerinize göç eder ardından larvalarını barınmaları için bırakırlar.

Bu parazit 15 yıldır insan vücudunda yaşar ve körlüğün başlıca nedenlerinden biridir.

Gine solucanının yayılımından sorumlu olan kirli sudur. Genelde yaklaşık üç ay boyunca midenizde kalırlar ve bundan sonra vücudunuzdan dışarı taşarlar.

Kutanöz leishmaniasis sinek ısırıkları nedeniyle oluşan bir deri enfeksiyonudur. Bu yaralar eğer şiddetli ise, enfekte kişinin ölümüne neden olabilir. Kutanöz leishmaniasis halk arasında şark çıbanı olarak bilinir.

Eğer bu sinek açık bir yarayı bulursa, üzerine yumurtalar bırakır ve sonra yavrular eti yemeye başlarlar. Bu parazit enfeksiyon bir insanın uygun tedaviye girmemesi durumunda ölmesine bile yol açabilir.

Naegleria, kişinin beyninde yaşayan ölümcül parazitlerden biridir. Yalnızca üç ila yedi gün içinde enfekte kişinin ölümüne neden olabilir. Beyin yiyen amip olarak bilinir.

Bu küçük parazit kedi balıklarıdır ve Amazon nehirinde en korkulan balıklardan biridir.  Candiru balıkları kan emerken başları şişer ve yaklaşık 40 cm büyüyebilir.