Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Yalnız kalma fobisi

 

Bu fobinin temelinde insanın kendisinden korkması ve kendine güven duymamasından kaynaklanır. Yalnız başına kalmak istemez kaldığı taktirde terleme , nefessiz kalma , kalp çarpıntısı gibi belirtileri vardır. İyileşme ihtimali çok zor olan bu hastalığa kapıldığınız zaman kendinizden istemsizce korkmaya başlıyorsunuz.

Okula gitme fobisi

 

Çocukluk döneminde yaşanmış güvensizlik problemi, dışlanma ve ifade bozukluklarından kaynaklanan olaylardan dolayı genellikle ergenlik çağlarında olan ama üniv. çağındada görülen bir rahatsızlıktır.

Anksiyete bozukluğu olarak geçen bu fobi en önemli rahatsızlıklardan biridir. Toplumla içiçe olduğumuz bu zamanda insanlarla iletişim kurmamız gerekiyor her şekilde fakat bu fobiye sahip olanlar dışarda kendini rahatsız hisseder sürekli terler tırnaklarını soyarlar sıkıldığını belirten bir ünlem olan ayaklarını yere vururlar gözünü kaçırırlar insanlarla göz teması kuramazlar.

 

Bazı sosyal fobik hareket örnekleri

  • Otobuste ineceği yeri söyleyememek.
  • Mağazadan aldığınız bir ürünü iade edememek/veya değiştirememek.
  • Tek başına lokantada yemek yiyememek.
  • Herkesin ona baktığını hissetmek.
  • Topluluk içinde sunum yapamamak.
  • Herkesin ilgi odağı olmaktan hoşlanmamak.
  • Para üstü isterken çekinmek.
  •  

Kusmaktan korkma.

 

Kusma eğilimi, kişinin isteyerek yapabileceği bir şey değildir.Bu rahatsızlığı yaşayan kimseler kusma kokusu,kusma sesi,kusmak gibi takıntılar yaşar.Hastane gibi mekanlardan uzak kalmaya çalışırlar

Uzun kelime korkusu.

 

Acaba uzun kelime korkusu yaşayan insanların bunu nasıl diyeceklerini düşünmediler mi yoksa ironi mi yapıyorlar diye düşünmekten duramayacağımız bir şeydir.

Seyir halinde olan bir aracın içinde bulunma korkusu 

Ördek tarafından izleniyor olma korkusu. 

 

Bu fobiye sahip kişiler sürekli tetik halindedir. Garip.

Her şeyden korkmak.

 

Hatta fear of everything diyede geçen bir fobi.

Kaynana korkusu.

 

Bu video bizden tüm kaynanalara gelsin.

 

 

Fstık ezmesinin damağa yapışıp kalacağı korkusu.

Köprüden geçme korkusu. Başlangıç olarak avuç terlemesi fazla terleme kalp atış hızının yükselmesi veya felç olarak kendini gösteriyor.

 

ABD’nin Minneapolis kentinde dört ölü ve 79 yaralı bilançosuyla sonuçlanan köprü faciasının ülkede ‘gefirofobi’ patlamasına yol açacağı haberleri yakın zamanda ABD gündemini uzunca bir süre meşgul etmişti.

4 rakamından korkma fobisi.

Bu sağlık sorununa, Çince ‘dört’ kelimesi ile ‘ölüm’ kelimesi arasındaki benzerlikten dolayı daha çok Doğu ülkelerinde rastlanmaktadır. Aynı kalıp Japonca ve Kore dillerinde de bulunmaktadır. Her ne kadar fobiden çok korku olarak düşünülse de, bu sağlık sorunu mantıksızdır ve insanlar ‘4’ rakamından kaçmak için kendi yollarının, isteklerinin dışına çıkabilirler. Batı’daki asansörlerde ‘13’ sayısı kullanılmadığı gibi, Doğu’daki asansör ve otel odalarında da ‘4‘sayısından uzak duruluyor.

Yıkanmaktan korkma fobisi.

 

Çocukluk çağında yaşanan bir travmadan dolayı olan bu fobi su ile ilgili her türlü duşa benzer türden korkulur duş alan birini izlemek tvde görmek gene aynı korkuyu yaratır.