Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Derin deniz kaşifleri ''Kafasız tavuk canavarını'' keşfettiler.

   Çoğu bilim insanı, bu garip yaşam formunu "Enypniastes eximia" olarak adlandırırken bazısı "Hayalperest" veya "İspanyol dansçı" da der. Fakat uzaktan kumandalı araç (ROV) pilotları tarafından yaygın olarak "kafasız tavuk canavarı" olarak adlandırılırlar.

   Bu garip deniz hıyarı Meksika Körfezi'nde yapılan yakın tarihli bir keşifte tespit edildi. Tıpkı diğer deniz hıyarı türleri gibi bu garip

canlı da zamanının çoğunu deniz tabanında geçirir. Bu canlılar etraflarında potansiyel bir avcı gördüklerinde onların etraflarında dolanırlar ve bu dolanma işini maksimuma çıkarmak için vücut ağırlığını azaltmak üzere hemen dışkılarını bırakırlar ve harekete geçerler. Aşağıda verdiğimiz linkten bu canlıyı izleyebilirsiniz.

   Bu dalışta çalışan ekip, "kafasız tavuk canavarı" adının nereden geldiğini tam olarak bilmemekle birlikte, muhtemelen tavuk benzeri görünümü ve dışarıdan amaçsız görünen gezinmeleri ile ilgili olduğunu düşünmektedirler. Ancak bu canlıları, bu hareketlerinden dolayı tabi ki suçlamamalısınız çünkü bu canlıların zaten gerçek bir beyni veyahut duyu organları yok. Bununla birlikte, bu canlıların derilerinin sonlarına doğru dokunmaya ve ışığa duyarlı sinirleri vardır.

   Meksika Körfezi'nin ABD kısmı boyunca derin deniz ekosistemi hakkında çok az bilgi sahibi olunduğundan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), bu ayın başlarında bu bölgede federal olarak finanse edilen bir araştırma yaptı. NOAA tarafından 30 Kasım'dan 20 Aralık'a kadar, gündüz vakitlerinde ROV(uzaktan kumandalı araç) dalışları, gece boyunca ise haritalama işlemleri gerçekleştirildi. Araştırma boyunca çok sayıda sıra dışı canlıyla karşılaşıldı. Bunlardan bazıları dumbo ahtapotları, parıldayan kalamarlar, garip deniz örümcekleri ve çok daha fazlası idi. 

(MEKSİKA KÖRFEZİ)

   Yapılan bu son deniz araştırmaları deniz habitatı hakkında çok daha fazla bilgi edinmemizde büyük önem taşımaktadır. Meksika Körfezi, birçok değişik deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Bu körfez derin deniz mercanları ve sünger topluluklarını da içermekte. Aynı zamanda çamur volkanları gibi çok sayıda jeolojik harikalar da bulunmakta. Bu deniz dalışının amaçlarının merkezlerinden biride bu jeolojik yapılardı. Çünkü bu kazılar ile ABD'nin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinilecekti. Ve beklendiği üzere endüstriyel tarihe ışık tutacak çok sayıda bilgi edinildi. Bu bilgilerin, hükümetin politikalarında da kullanılacağı kaynaklara geçirildi.

   Görev alan çalışması şimdilik sona erdi, ancak ekibin 2018 İlkbaharında planlanan iki ek yolculuk rotası var (ki bu da umarız canlı yayınlanacaktır).