Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Bitcoin'in kardeşi Litecoin hakkında bilgi, Lightning Network ve Atomic Swap nedir?

Dijital Para borsasında Bitcoin'in kardeşi olarak anılan Litecoin, Bitcoinden ziyade alışverişlerde ve günlük standart ödemelerde sürekli olarak kullanılıyor. Bunun sebepleri ise Litecoin'in yakın zamanda ödeme transferlerini süper hızda gerçekleştirmek için Lightning Network (Yıldırım Ağı) sistemine geçmesidir. Lightning Network sayesinde düşük miktar transfer ücreti ve hızlı transfer seçenekleri Litecoin'in niteliği açısından büyük bir adım olmuştu. Sonrasında ise Bitcoin ile Litecoin anlaşarak Atomic Swap yani Atomik çapraz zincir takası sistemine geçmeye karar verdiler. Atomic Swap sistemi sayesinde kullanıcılar arasında 3.bir kişi olmadan güvenli bir şekilde ticaret gerçekleşmesini sağlıyor, kullanıcılar olası ödeme iptali durumunda paralarını sistemden geri alabiliyordu. Atomic Swap sistemini daha iyi kavramanız amaçlı bu görsel sizlere daha iyi yardımcı olabilir.
 

Lightning Network ve Atomic Swap hakkında bilgi verdiğimize göre Litecoin'in niteliklerinin farkına varmış olmalısınız. Litecoin kurucusu Charlie Lee, Twitter'dan sürekli olarak aktifliğini koruduğu ve kullanıcıları bilgilendirdiği için uzun vadeli yatırımcının sürekli olarak güvenini kazanıyor. Peki bu son yükselişin sebepleri arasında neler var? son 24 saatte fiyatını %50 katlayan Litecoin'i, Dijital multiplayer oyun oynama ve satın alma platformu Steam'in ödeme yöntemlerine eklemesiyle, dijital paranın değerini katlamasına yol açtı. Steam'de önceden Bitcoin ödeme seçeneği kullanılırken, transfer süresinin uzaması ve yüksek kesintilerden dolayı Bitcoin ödeme yöntemi deaktif edilmişti. Steam son çareyi onun kardeşi olan Litecoin'de buldu diyebiliriz. 

Coinmarketcap.com verilerine göre Bitcoindeki yükselişten sonra 81 dolar seviyesine gerileyen Litecoin, Steam'in LTC'yi ödeme yöntemi olarak tercih etmesiyle fiyatını %50 katlayarak 160 dolara kadar yükseldi. Tabiki de yükselişin tek sebep bu değil. Dijital para borsasında ortaya çıkan scam yani dolandırma amaçlı kripto paralar yatırımcıları bıktırmış olacak ki bu da herzamanki gibi Litecoin'in güvenli bir kale olarak tercih edilmesine yol açtı.

Yükseliş öncesi Charlie Lee'nin attığı bir tweet, yükseliş daha devam edecek mi kesin bir şey söyleyemeyiz ancak Litecoin kurucusu Charlie pazartesi günü CNBC kanalında konuşacak, fiyatı tekrardan etkileyecek bir gelişme bildirirse 200 dolar bandına doğru tırmanması sürpriz olmaz :)

Bu gönderi bir yatırım tavsiyesi değildir. Kullanıcıları bilgilendirmek amaçlı yazılmıştır. Yapılan yatırımlardan site kurucu veya editörleri sorumlu tutulamaz.