Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Uykuya dalmayı denemek inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Açlık veya susuzluk gibi uyku vücudun bir fonksiyonudur. Alışkanlıklarımızı düzeltebiliriz, ancak hala uykuya dalmaya hazır olmadığınız zamanlar olacaktır. Ulusal Uyku Vakfı'na göre, iyi bir uyku hijyeni uyku düzeninize yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz, iyi dengelenmiş bir diyet ve gündüz uykusunu sınırlayan herkes uykudan daha fazla nasibini alır :)

Alman araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada ekip, sıcak ayakların daha hızlı uykuya daldığı gerçeğini keşfetti. "Ayakta bir sıcak su şişesi veya çorap, merkezi sinir sisteminde uyku düzeninin altında yatan mekanizmalara etki ederken hızla vazodilatasyona neden olur. "

Vazodilatasyon, "damarların kas duvarlarının gevşemesinden kaynaklanan kan damarlarının genişletilmesi" olarak tanımlanır.

Işıkları kapatmanız hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü evinizde bulunan ışıklar (akkor lamba, flüoresan ve LED)  açık iken vücudunuzun iç saati hala ışıkları senkronize etmeye devam eder.  Işıkları karartın ve yatmadan önce ışığı yayan elektroniklerden en az 60 dakika kaçının. Ayrıca uyku alanınızda elektronik alet barındırmayın, bu birkaç dakika içinde uyumanıza yardımcı olur.

 Sıcak bir banyo veya duş keyifli bir deneyim değil, aynı zamanda hem kortizolün (stres hormonu) hem de vücut sıcaklığının (soğuk vücut ısısı uykulara yardımcı olur) keskin bir düşüşüne neden olur.

Zihniniz ve bedeniniz huzursuz hissediyorsa, aklınızın bir süre için dolaşmasına izin verin. Hayalinizdeki tatili bazı tropikal adada hayal edin veya elde etmeniz gereken bazı hedef veya istekleri görselleştirin.  Olumlu, rahatlatıcı düşünceler uykuyu teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

Önce dilinizi damağınıza değdiriyorsunuz ve bütün süreç boyunca orada tutuyorsunuz. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, 7 saniye boyunca nefesinizi tutun, 8 saniyede de verin. Bu işlemi 4 kere arka arkaya yapın, farkı göreceksiniz. Üzerinize bir ağırlık çökecek ve uykuya geçişiniz daha kolay olacak. Bu tekniği 3 gün arka arkaya denemenizde fayda var.