Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Bilim insanları maymunların beynine bilgi 'enjekte' etti.

Arabanızı kavşağa doğru sürdüğünüzde, kırmızıya dönüşen trafik lambası sizi fren yapmaya (durdurmaya) zorlayacaktır ya da en azından durmanız gerekir.:) Peki bu ışığı görüp aniden durmayı anlamak için geçen kısacık sürede ne oluyor? Kısaca başınızın içindeki olaylar zinciri sayesinde gerçekleşir. Şimdi sizden bir cihaz hayal etmenizi istiyoruz. Bu cihazın beyninize implante edildiğini ve bilgiyi direkt olarak premotor korteks'inize 'enjekte' edildiğini düşünün. Bugün burada anlatacaklarımız özetle bu şekilde gerçekleşti.

Öncelikle bir alt başlık açmak istiyorum.

  • Premotor korteks nedir?

Premotor korteks, primer motor korteks'te ön beynin ön lobunda bulunan motor korteksin bir alandır. Başta primatlar olmak üzere maymunlar ve insanlar dahil olmak üzere incelenmiştir. Omurilik üzerine doğrudan etki eden ve bu nedenle vücudun gövde kaslarına ve davranışın doğrudan kontrolünde rol oynayabilir. Hareketin planlanmasında, hareketin mekansal yönlendirmesinde, hareketin duyusal yönlendirmesinde, başkalarının eylemlerinin anlaşılmasında da rol oynayabilir.

Bu, " Matrix" filminden bir sahne gibi gelebilir kulaklara fakat Rochester Üniversitesi'ndeki iki sinirbilimci, maymunların premotor korteksine doğrudan bilgi sunmayı başardıklarını söylüyor.  Araştırmacılar, deneyin sonuçlarını perşembe günü Neuron dergisi'nde yayınladılar. Araştırmalar iki tane maymun üzerinde yürütüldü. İnsanlar üzerinde henüz yürütmemelerinin sebebi insanların felçli kalabilme riskleri olduğunu bu sebepten dolayı erken olduğu belirtildi.

 Premotor korteksi incelemek için Dr. Mazurek ve onun ortak yazarı Dr. Marc H. Schieber, oynamak için iki rhesus maymunu eğitti.Maymunlar bir düğme, küre şeklinde bir topuz, silindirik bir topuz ve bir T şeklinde tutma yeri bulunan bir panelin önünde oturuyordu. Her cisim LED ışıklarla sırayla çalmaya başladı. Bir cisim etrafındaki ışıklar açılmışsa, maymunlar ödüllendirilmek için ellerini uzatmak zorundaydılar çünkü bu durumda serinletici bir su fışkırtıyordu.Her cisim özel bir harekete ihtiyaç duyuyordu. Eğer düğme parıldarsa; düğmeyi itmek zorundaydılar, eğer küre parıldarsa; topuzu çevirmek zorundaydılar, eğer silindirik topuz ya da T şeklindeki tutacak parıldarsa bunları çekmek zorundaydılar. 

Maymunlar oyunu nasıl oynayacaklarını öğrendikten sonra, Dr Mazurek ve Dr. Schieber ve diğer bilim adamları her bir maymunun beyninin premotor korteks'ine 16 elektrot yerleştirdi. Ledli ışıkların parıldadığı her seferde elektrotlar kısa, hafif bir elektrik patlaması geçirdi. Desenler, araştırmacıların maymunları manipüle ederek hangi cisme doğru yönlendirmek istediyse o yönde parıldadı. Maymunlar sürekli oyunu oynuyorlardı. Araştırmacılar gittikçe ışıkların şiddetini azaltarak kısıyorlardı. İlk başta, ışıkların kısılması maymunların hatalar yapmasına neden oldu. Ancak daha sonra performansları gelişti. Sonunda ışıklar tamamen sönmüş ancak maymunlar, doğru nesneye yönlenmek için elektrotlardan gelen sinyallere göre yönleniyorlardı ve ışıklarla olduğu kadar iyi yaptılar.

 Bu, çevreden bilgi alan beynin duyusal bölgelerinin tamamının bypass edilebileceğini söyler. Beyin, elektrotlar aracılığıyla doğrudan bilgi alarak bir cevap bulabilir. Son cümlenin önemini zannedersem herkes fark etmiştir...Nörologlar uzun zamandır, beyindeki bazı bölgelere elektrik akımı uygulamanın, insanların istemsiz olarak bazı organlarının belirli bölümlerini sarsmasına neden olabiliceğini düşünüyorlardı. Ancak maymunlar böyle bir sorun yaşamadı. Dr Mazurek ve Dr. Schieber, bu olasılığı darbeleri ne kadar kısa sürede gerçekleştirebileceklerini görerek ortadan kaldırabileceğini söyledi. Saniyede beşte bir sarsıntıyla, maymunlar oyunu oynamayı ışıksız sürdürebildi. Böyle bir nabız maymunların sarsılmasına neden olamayacak kadar kısa idi.

Tabi araştırmanın arkasında kuşkucu bilim adamları devreye girerek bazı açıklamalarda bulundular. Bir göz atalım bu açıklamalara:

  • Yeni araştırmaya dahil olmayan Kansas Tıp Merkezi Üniversitesi'nden bir nörofizyolog Paul Cheney, "Simülasyon algı operasyonu yapmak amaçlı olmalı
  • Peki bu tam olarak ne? Söylemesi zor. Dr. Cheney, "Sonuçta, maymundan size neler deneyimlediklerini söylemelerini kolaylıkla isteyemezsiniz
  • Dr.Schieber, ''maymunların, cildinde bir şeyler hissedebileceğini" iddia etti. Ya da ''bir şeyler görebilirler, kim bilebilir?" dedi.

Bulguyu özellikle ilgi çekici yapan şey, bilim insanlarının maymun beyinlerine verdikleri sinyallerle düğmenin, topuzların ya da tutacağın bir bağlantısı olmadığıdır. Maymunlar ödüllü nesneleri kapmak için sinyalleri kullanmaya başladıklarında, araştırmacılar onları yeni görevlere sürükledi. Farklı elektrotlar farklı nesneler için ateş etti. Ardından maymunlar yeni kuralları çabucak öğrendi.

  • Princeton Üniversitesi'nden bir sinirbilimci olan Michael A. Graziano, "Bu hareketler beyne sabit olarak yerleştirilen kablolu bir parça değil, bir öğrenme motoru

Dr. Mazurek ve Dr. Schieber maymunlara sadece küçük elektrot dizileri yerleştirdiler. Mühendisler, 1.000 elektrotu içerebilen implante edilebilir diziler üzerinde çalışıyorlar. Bu nedenle bir gün çok daha karmaşık bilgi paketlerini premotor kortekse yüklemek mümkün olabilir. Dr. Schieber, bir gün bilim adamlarının beyin hasarına maruz kalmış insanlara yardımcı olmak için bu gibi ileri elektrotları kullanabileceğini düşünüyor. Örneğin; ''felç'' gibi durumlar  duyusal bölgelerden beynin kararlar aldığı bölgeleri ve vücuda komut gönderen yol boyunca beyin parçalarını yok edebilir. İmplante elektrotlar, görsel korteks gibi sağlıklı bölgelerdeki nöronları dinleyebilir ve daha sonra bilgiyi premotor kortekse aktarabilir.

  • "Bilgisayar sana kırmızı ışık görüyorsun dediğinde, sen kırmızı ışığı görüyorsun ve diyorsun ki! ah bunun ne demek olduğunu biliyorum, zannedersem ayağımı frenin üzerine koymalıyım'' diyor Dr. Schieber. "Beynin iyi bir bölümünden bilgi edinin ve ne yapacağınızı söyleyen bir aşağı akım alanına enjekte edin."