Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Cmd (Ms-dos),bilgisayarda bazı komutları uygulayabilmemiz için gerekli olan ms-dos tabanlı bir konsoldur. Açmak için, sırasıyla Başlat–>çalıştır–>cmd işlemini yapmak yeterlidir.

Windows'taki dosya türleri , belli bir programla açılacak şekilde programlanmıştır. Bazen hangi dosyayı hangi programın açtığını hatırlamak veya bilmek zor olabilir. "ASSOC" komutuyla, tüm dosya uzantılarının ve bunların hangi programla açıldığının liste şeklinde görmeniz mümkündür.

 

Bu komut sayesinde dosyaların açıldığı programı değiştirmeniz de mümkün. Mesela, "assoc.mp3=" komutu, .mp3 dosyalarını eşittirin karşısına yazacağınız programla açılacak şekilde ayarlayacaktır.

Cipher

Mekanik bir sabit diskteki dosyaları silmek, onları gerçek anlamda silmez. Windows'ta bir dosyayı sildiğiniz zaman, Windows bunları erişilemez olarak işaretliyor ve kapladıkları alanı tamamiyle boş gösteriyor. Bu yüzden tamamen sildiğinizi düşündüğünüz dosyaları, üzerlerine yeni bir veri yazılana kadar,geri getirilebiliyorlar.

 

Cipher komutu işte bu durum için. Bu komut, seçtiğiniz alandaki boş yere rastgele veriler yazıp siliyor ve daha önce sildiğiniz şeylerin geri getirilme imkanı kalmıyor. Mesela D sürücüsünde bu komutu kullanmak istediğinizde, "cipher /w:d" yazıyorsınız ve bu sürücüdeki boş alanı tamamiyle temizliyor. Komut sadece boş alanı temizlediği için, olası verilerinize bir zarar gelmesi veya silinme durumu söz konusu değil.

 

Sürücüler, bir bilgisayarda yükü en fazla olan en önemli yazılımlar olmaya devam ediyor. Yanlış ayarı olan veya eksik sürücüler sisteminizde her türden değişik  sorunlara sebep verebilir. Bu yüzden sisteminizde yüklü olan sürücüleri istediğiniz zaman görebilmenizde fayda var. İşte "driverquery" komutu bu işe yarıyor. "driverquery -v" ile komutu uzattığınızda ise, sürücünün yüklü olduğu klasör dahil olmak üzere daha detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

File compare

Bu komut, iki metin belgesi arasındaki farklılıkları karşılaştırır. Özellikle, bir dosyanın iki farklı sürümünün arasındaki farkları görmek isteyen yazar veyahut da  programcı arkadaşların işine yarayabilir. Tek yapmanız gerekense, "fc" yazıp, klasörün konumunu ve iki dosyanında ismini girmek.

 

Komutu uzatmanın da birkaç yolu var. "/b" yazmak sadece binary'i karşılaştırırken, "/c" büyük küçük harfler arasındaki farkları yok sayıyor. "/I" ise sadeceASCII metnini karşılaştırıyor.

Mesela, örnek komut verelim, bir word dosyasındaki ASCII metnini karşılaştırmak için şöyle yapabilirsiniz:

fc/1 "c:\program files (x86)\sosyal.doc" "c:\program files (x86)\galaksi.doc

 

 

Ipconfig

Bu komut sayesinde bilgisayarınızın o anda kullanmakta olduğu IP adresini gösteriyor.. Mesela bilgisayarınız IP alamama sorunu var ve ısrarlıysa, "ipconfig/release" ve "ipconfig/renew" komutlarıyla yeni bir IP adresi edinmeye zorlayabilirsiniz. "ipconfig/flushdns" komutuyla da, DNS adresinizi yenileyebilirsiniz. Özellikle Windows Ağ sorun çözücüsünün işe yaramadığı bazı durumlarda, bu komutlar sizi kurtarabilir.

 

 

Ping

Bazen, gönderdiğimiz paketlerin(isteklerin) hedef ağ cihazına ulaşıp ulaşmadığını bilmeniz gerekebilir. Ping bu durumlar için. "ping" yazdıktan sonra, bir IP adresi veya internet sitesi adresi yazdığınızda, buraya bir seri halinde  test paketleri gönderiliyor. Bu paketler gönderilen hedefe ulaşır ve eğer geri dönerlerse, hedefin PC'nizle iletişim kurabildiğini anlıyorsunuz. Başarısız olursa, hedef cihaz ve PC'niz arasındaki iletişimie engel olan bir durum var demektir.

Netstat

"netstat -an" komutu, size açık olan port'ların ve ilgili IP adreslerinin listesini sunuyor. Port'ların, dinleme, kurulma veya kapalı olma gibi durumlarını da gösteriyor. PC'nize bağlı olan cihazların bağlantı sorunlarını çözmek, veya kötü niyetli bağlantıları kontrol edebilmek için bu komuttan faydalanabilirsiniz.

Pathping

Bu komut ise ping'in biraz biraz daha gelişmiş hali. Hedef cihazla aranızda birden çok router varsa pathping'i kullanabilirsiniz. Tıpkı ping'de olduğu gibi, komutun ardından IP adresini girerek paket gönderebiliyorsunuz, ama ping'in aksine, pathping paketlerin yol üzerinde geçtiği yerler ve durumlar hakkında da bazı bilgiler veriyor.

Powercfg

Powercfg, sisteminizin ne kadar enerji kullandığını yönetmek ve gözlemleyebilmek  için çok yararlı ve işlevsel bir komut. "powercfg/hibernate on" ve "powercfg/hibernate off" ile askıya almayı yönetebilir, "powercfg/a" komutu ile sisteminizde mümkün olan enerji tasarruf durumlarını görebilirsiniz.

Tracert

"Tracert", pathping'e yakın bir komut. Yine, "tracert" ve ardından bir IP adresi yazarak aradaki ilişkiye bakabiliyorsunuz. PC'niz ile hedef arasındaki her adım hakkında bilgi edineceksiniz. Ama pathping komutundan farklı olarak, tracert komutu her bir server veya cihaz arasında ne kadar milisaniye geçtiğini de bildiriyor.

Shutdown

Windows 8 ve 8.1 ile tanıştıysanız  artık bir bilgisayarı kapama komutu da var. Bilgisayarı kapama tuşu zaten kolay erişilebilir olduğu için size gereksiz gözükecektir muhakkak, fakat"shutdown/r/o" komutu ile, PC'nizi yeniden başladıktan sonra gelişmiş başlangıç ayarlar menüsüne gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Buradan güvenli mod ve Window kurtarma işlevlerine erişebilirsiniz.