Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Hızlı,ani ve manevralı saldırılarla, düşmanın düzenli bir savunma kurmasını engelleyip cephede hızlı bir şekilde yok etmektir. Atatürk, İngiliz kuvvetlerinin Suriye'deki Osmanlı kuvvetlerine uygulamış olduğu bu stratejiyi dikkatli bir şekilde etüt ederek, Kurtuluş Savaşı'nın en önemli kısmını oluşturan Büyük Taarruz'da uygulamıştır.

Atatürk'ün Büyük Taaruz'da uyguladığı Blitzkrieg Saldırısı, kendisi tarafından değişime uğratılmıştır. 1. Blitzkrieg Taktiğinde ani ve manevralı saldırılar tanklar ve makineli tüfekli araçlar gibi ateşli araçlarla yapılır. Ama Atatürk ani ve manevralı saldırıları süvari güçleri ile yapmıştır. Bunun için Büyük Taaruz, Süvari sayesinde kazanılmış son Meydan Muharebesi'dir.2. Blitzkrieg Taktiğinde ana amaç, düşman savunma kuramadan hızlı bir saldırıyla düşmanı yok etmektir.

 

Ancak, Atatürk Büyük Taaruz'da, Yunan Ordusu'na karşı Blitzkrieg'ı kullandığında asıl amacı Yunan Ordusu'nu hızlı bir saldırı ile değil, kaçmasına mecbur ederek İzmir'e kadar kaçıra kaçıra yutmaktı. Bunun için Atatürk Büyük Taaruz'da, Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nden sonra Yunan Ordusu'nu Meydan içinde kuşatma yerine 3 Cenahına saldırıp, kaçmaları için bilerek Kuzey Cenahlarını boş bırakmış ve başarılı da olmuştur. Atatürk 330 kilometrelik alanda 200 bin kişilik Yunan Ordusu'nu kaçıra kaçıra yutmuştur.