Kapat
© 2016 · Sosyal Galaksi Hakkımızda · Editör Başvurusu · İletişim ·

Apple kulaklık girişinden sonra yeni MacBook Pro modelinde escape tuşunu da kaldırıyor!

Apple kulaklık girişinden sonra yeni MackBook Pro modelinde escape(Esc) tuşunu da kaldırıyor! Laptop klavyesinin en üst kısmına dokunmatik alan eklenen yeni modelde bu alana yer açmak için escape tuşu artık çıkarıldı. Bu değişikliğin normal kullanıcılar için çok büyük bir eksiklik hissettirmemesi muhtemel ancak yazılımcılar ve mühendisleri düşünürsek onlar için büyük bir eksiklik olacağı kesin gibi görünüyor.


Steve Jobs'in zamanında dediği gibi: "Her uygulama tamamen farklı bir kullanıcı arayüzü istiyor, sadece bunun için ayarlanmış bir buton seti". Görünüşe göre yeni dokunmatik alan tam olarak bu işe yarayacak. Farklı uygulamalar açıldığında farklı butonlar ortaya çıkacak. Bu açından bakıldığında zamanla (ilk halinde bir çok sıkıntı çıkacağını düşünüyorum) kullanışlı bir hale gelmesi ve bir çok uygulama için optimize edilmesi-veya uygulamaların optimize edilmesi kaçınılmaz olabilir.

 

Bana kalırsa Apple farklı tasarımlar sunmaya çalışırken bazı şeyleri eksik bırakıyor. Özellikle kendi açımdan baktığımda bir Vim kullanıcısı olarak escape tuşunun olmaması çok büyük bir sıkıntı yaratacak. Tabi ki bu konuda olumlu olarak düşünen ve yeni dokunmatik alanı heyecanla bekleyen bir çok kullanıcı da var. Ancak herkesin orda bir escape tuşunu zaman zaman arayacağı bir gerçek olarak kalacak.